SportsHigh School Sports

Actions

LCA, Hathaway & North Central to play in girls basketball championships

Games begin Friday night
LCA GIRLS BASKETBALL.jpg
Posted at 10:10 PM, Mar 05, 2020
and last updated 2020-03-07 00:44:54-05

State Championships
Division III
2. Lafayette Christian Academy 47
1. St. Thomas Aquinas 51

Class B
2. Hathaway 55
1. Fairview 65

Class 1A
6. Delhi
1. North Central
*Saturday, 2:00 p.m. at Burton Coliseum in Lake Charles

Semifinals (Held in Lake Charles for Non-Select schools)
Division III
3. Episcopal 23
2. LCA 64

Class 3A (Wednesday)
4. Booker T. Washington 57
1. Northwest 45

Class B (Wednesday) - 8 PM
6. Lacassine 55
2. Hathaway 65

Class 1A (Thursday) - 4:30 PM
4. Merryville 39
1. North Central 50

Class 2A (Thursday) - 6:15 PM
4. Lake Arthur 49
1. Doyle 59

Quarterfinals Round
Class 4A
10. Opelousas 22
2. Huntington 53

Class 3A
9. Loranger 31
1. Northwest 52

7. Iota 37
2. Mansfield 54

Class 2A
5. Amite 66
4. Lake Arthur 74

Class 1A
9. Logansport 60
1. North Central 75

6. Delhi 45
3. Elton 41

Class B
8. Midland 53
1. Fairview 69

7. Holden 37
2. Hathaway 66

Division II
6. St. Thomas More 44
3. University Lab 61

Division III
6. Catholic - N.I. 26
3. Episcopal 61

7. Holy Savior Menard 23
2. Lafayette Christian 74

Division IV
5. Highland Baptist 44
4. Cedar Creek 53

7. Vermilion Catholic 43
2. St. Mary's 60

REGIONAL ROUND
Class 5A
12. Lafayette 30
5. Ponchatoula 52

Class 4A
10. Opelousas 46
7. Assumption 39

15. Westgate 35
2. Huntington 80

Class 3A
1. Northwest 53
17. Bossier 49

3. Madison Prep 53
19. Ville Platte 43

10. M.L. King 38
7. Iota 67

Class 2A
8. Franklin 79
24. Welsh 67

13. Springfield 36
4. Lake Arthur 80

Class 1A
16. Plain Dealing 53
1. North Central 84

19. Tensas 48
3. Elton 80

15. Gueydan 51
2. East Iberville 79

Class B
9. Monterey 43
8. Midland 71

18. Elizabeth 54
2. Hathaway 86

Division II
11. Teurlings 25
6. St. Thomas More 43

Division III
11. Notre Dame 22
6. Catholic High 53

13. Ascension Epis. 15
4. Northlake Christian 51

2. Lafayette Christian
- BYE

Division IV
10. Opelousas Catholic 40
7. Vermilion Catholic 52

16. Sacred Heart 19
1. Ouachita Christian 70

12. Riverside 31
5. Highland Baptist 71

11. St. Edmund 55
6. St. Martin 56

9. St. Frederick 58
8. Central Catholic 62

13. Hanson Memorial 22
4. Cedar Creek 61

Bi-District
Class 5A

Lafayette 80, West Jefferson 50

Barbe 52, East Ascension 49

Benton 66, New Iberia 31

Zachary 55, Higgins 33

Class 4A

Bi-District

Bolton 64, Morgan City 39

Franklin Parish 44, Carencro 41

LaGrange 73, Breaux Bridge 28

Opelousas 46, Lake Area New Tech Early College 40


Class 3A

Bi-District

Carroll 59, Jennings 49

Iota 50, Church Point 37

Loranger 45, Abbeville 31

Northwest 69, Iowa 31

Ville Platte 57, Buckeye 49


Class 2A

Bi-District

Welsh 68, Kinder 61


Class 1A

Bi-District

Grand Lake 73, LaSalle 49

Gueydan 48, Oberlin 44

Lena Northwood 61, Basile 24

Division III

Holy Savior Menard 55, Dunham 39

New Iberia Catholic 53, NDHS 22

St. Mary's Academy 54, Newman 23

Division IV

Highland Baptist 71, Riverside Academy 31

Ouachita Christian 70, Sacred Heart 19

Vermilion Catholic 52, Opelousas Catholic 40