SportsHigh School Sports

Actions

Boys quarterfinal schedule, scores and highlights

Posted at 9:16 PM, Mar 04, 2020

** Matchups only include Acadiana teams
**Majority of quarterfinals games play Friday

QUARTERFINAL
Class 4A
29. Cecilia
5. Woodlawn

7. Salem
2. Breaux Bridge

Class 3A
12. Ville Platte
4. Brusly

10. St. Martinville
2. Wossman

Class 2A
8. Lake Arthur
1. Port Allen

5. Franklin
4. Lakeview

Class 1A
9. Delhi
1. North Central

Class B
6. J.S. Clark
3. Hathaway

Division II
8. St. Michael Archangel
1. St. Thomas More

Division III
8. Catholic N.I.
1. Dunham

7. St. Charles Catholic
2. Lafayette Christian

Division IV
6. Calvary Baptist
3. Opelousas Catholic

Division V
5. Northside Christian
4. Episcopal School of Acadiana

REGIONAL ROUND
Class 5A
9. Walker 72
8. Comeaux 54

12. Zachary 57
5. Lafayette 53

14. West Monroe 48
3. New Iberia 38

Class 4A
1. Peabody 71
17. Carencro 49

9. Eleanor McMain 63
25. Beau Chene 55

12. Opelousas 57
5. Woodlawn 78

13. Helen Cox 57
29. Cecilia 64

18. A.J. Ellender 57
2. Breaux Bridge 68

Class 3A
1. Bossier 53
17. Crowley 35

9. Richwood 71
8. Patterson 59

12. Ville Platte 63
5. Booker T. Washington 59

10. St. Martinville 60
7. Lutcher 42

15. Northwest 48
2. Wossman 82

Class 2A
8. Lake Arthur 52
24. Amite 46

12. Bunkie 35
5. Franklin 59

Class 1A
16. Plain Dealing 47
1. North Central 84

13. Elton 47
4. Tensas 59

Class B
3. Hathaway 76
19. Bell City 65

11. Midland 40
6. J.S. Clark 44

Division II
16. Vandebilt Catholic 38
1. St. Thomas More 82

12. Teurlings Catholic 28
5. St. Louis 44

14. David Thibodaux 38
3. De La Salle 95

Division III
9. Notre Dame 34
8. Catholic-NI 45

10. Ascension Episcopal 24
7. St. Charles 38

2. Lafayette Christian
- Bye

Division IV
14. St. Edmund 49
3. Opelousas Catholic 83

16. Westminster Christian 33
1. Cresent City 80

11. Vermilion Catholic 44
6. Calvary Baptist 66

Division V
4. Episcopal School of Acadiana
- BYE

12. Baton Rouge International 0
5. Northside Christian 2 - forfeit

For Official Brackets Visit the LHSSA's web site

BI-DISTRICT ROUND
Class 5A
25. Airline 25
8. Comeaux 40

28. Live Oak 58
5. Lafayette 52

30. L.W. Higgins 44
3. New Iberia 67

31. Acadiana 22
2. Ouachita Parish 66

Class 4A
17. Carencro 59
16. Neville 56

24. Westgate 66
9. Eleanor McMain 84

25. Beau Chene 69
8. Rayne 66

21. South Terrebonne 40
12. Opelousas 51

29. Cecilia 55
4. Assumption 52

27. North Vermilion 35
6. George Washington Carver 74

26. Northside 65
7. Salmen 80

31. Northwood Shreveport 36
2. Breaux Bridge 63

Class 3A
17. Crowley 65
16. South Beauregard 58

25. Kaplan 35
8. Patterson 68

21. Loranger 44
12. Ville Platte 50

30. Jennings 52
3. Madison Prep 102

18. Baker 44
15. Northwest 49

31. Abbeville 61
2. Wossman 117

23. Westlake 52
10. St. Martinville 66

Class 2A
25. Port Barre 42
8. Lake Arthur 52

25. French Settlement 46
5. Franklin 66

32. Delcambre 55
1. Port Allen 92

Class 1A
1. North Central
- Bye

20. Gueydan 48
13. Elton 57

18. Block 71
15. Centerville 51

28. Basile 30
5. Oak Grove 89

Class B
30. Maurepas
3. Hathaway

22. Dodson 52
11. Midland 67

27. Castor 43
6. J.S. Clark Leadership 83

25. Lacassine 52
8. Elizabeth 56

Division II
Regionals
16. Vandebilt Catholic
1. St. Thomas More

12. Teurlings Catholic
5. St. Louis

14. David Thibodaux
3. De La Salle

Division III
Regionals
9. Notre Dame
8. Catholic-NI

10. Ascension Episcopal 24
7. St. Charles 38

2. Lafayette Christian
- Bye

Division IV
Regionals
14. St. Edmund 49
3. Opelousas Catholic 83

16. Westminster Christian
1. Cresent City

11. Vermilion Catholic
6. Calvary Baptist

Division V
Regionals
4. Episcopal School of Acadiana
- BYE

12. Baton Rouge International
5. Northside Christian