News

Actions

Unopposed races in Acadiana for November 2018 election

Posted: 5:16 PM, Jul 20, 2018
Updated: 2018-07-20 18:16:04-04

Unopposed Races (multi-parish):
Judge, Court of Appeal 3rd Circuit, 3rd Dist., Elec. Sec. 4F, Jonathan Perry

Unopposed races in Acadia Parish:
Member of School Board District 1, James W. Proctor
Member of School Board District 2, Douglas J. "Doug" LaCombe
Member of School Board District 3, Delo Hebert Jr.
Member of School Board District 4, Rebecca Foux "Becky" Atkinson
Member of School Board District 7, James "Boz" Higginbotham
Member of School Board District 8, Milton Simar
Justice of the Peace Justice of the Peace Ward 7, Paul L. Faulk
Constable Justice of the Peace Ward 5, Treg Myers
Mayor Village of Estherwood, Donald "Don" Popp
Mayor Village of Mermentau, Darla Istre
Chief of Police Village of Estherwood, Wayne Welsh
Chief of Police Village of Mermentau, Cheyenne Miller
Alderman at Large City of Crowley, Steven Premeaux
Alderman at Large City of Eunice, Marion "Nootsie" Sattler
Alderman at Large City of Rayne, Lendell "Pete" Babineaux
Alderman Ward 1, Division A, City of Crowley, "Jeff" Cavell
Alderman Ward 2, Division B, City of Crowley, Lyle Fogleman Jr.
Alderman Ward 3, Division A, City of Crowley, Vernon "Step" Martin
Alderman Ward 4, City of Rayne, James "Jimmy" Fontenot
Alderman Ward 4, Division A, City of Crowley, "Clint" Cradeur
Alderman Ward 5, Town of Church Point, Errol "Slu" Comeaux
Aldermen Village of Mermentau, Troy Cormier, Joshua Landry (one more needed)

Unopposed races in Evangeline Parish:
Member of School Board District 1, Lonnie D. Sonnier
Member of School Board District 2, Bobby Deshotel
Member of School Board District 4, Wayne Dardeau
Member of School Board District 5, Peggy Forman
Member of School Board District 6, Micheal Fontenot
Member of School Board District 7, Sheila Joseph
Member of School Board District 8, Wanda Anderson-Skinner
Member of School Board District 9, Scott Limoges
Member of School Board District 11, Nancy Hamlin
Mayor Town of Basile, Mark Denette
Mayor Village of Turkey Creek, Phillip Cavins
Chief of Police Village of Chataignier, Joseph Clint Brasseaux
Alderman District 1, Town of Basile, Latoya Howze
Alderman District 4, Town of Mamou, Robin Young
Alderman District B, City of Ville Platte, Jerry Joseph
Alderman District C, City of Ville Platte, "Mike Perron"

Unopposed races in Iberia Parish:
Member of School Board District 1, Nursey Ozenne McNeal
Member of School Board District 2, Elvin "Dee" Pradia
Member of School Board District 3, Jay McDonald
Member of School Board District 5, Debra Savoie
Member of School Board District 7, Dan L. LeBlanc Sr.
Member of School Board District 8, Brad Norris
Member of School Board District 9, Dana Dugas
Member of School Board District 10, Rachel Segura
Member of School Board District 11, Kathleen Rosamond
Member of School Board District 12, Arthur Alexander
Member of School Board District 13, Danny D. Segura
Member of School Board District 14, Kernic "Mushy" Fremin
Constable Justice of the Peace Ward 3, Chad Hazelwood

Unopposed races in Jeff Davis Parish:
Member of School Board District 1, Greg Bordelon
Member of School Board District 2, Malon Dobson
Member of School Board District 3, Phillip Arceneaux
Member of School Board District 5, Donald "Donn E" Dees
Member of School Board District 6, David S. Capdeville
Member of School Board District 8, David Doise
Member of School Board District 9, Charles Bruchhaus
Member of School Board District 10, Jody Singletary
Member of School Board District 11, David Troutman
Member of School Board District 12, Jason J. Bouley
Justice of the Peace Justice of the Peace Ward 3, Edwin J. "E.J." McCann
Mayor Town of Lake Arthur, Sherry Hymel Crochet
Chief of Police Town of Elton, Bruce Lemelle

Unopposed races in Lafayette Parish:
Mayor City of Youngsville, "Ken" Ritter
Mayor Town of Duson, Johnny Thibodeaux
Chief of Police City of Carencro, David Anderson
Chief of Police City of Youngsville, Richard "Rickey" Boudreaux
Council Member District 1, City of Scott, Doyle Boudreaux
Council Member District 2, City of Scott, Terry Montoucet
Council Member District 4, City of Scott, Kenny Suire
Council Member Division A, City of Youngsville, Jamison "Jamey" Abshire
Council Member Division D, City of Youngsville, Kenneth "Ken" Stansbury
Councilman District 1, City of Broussard, Angelique "Angel" Racca
Councilman District 2, City of Broussard, David Bonin
Councilman District 3, City of Broussard, Jesse Regan
Councilman District 5, City of Broussard, "Kenny" Higginbotham
Councilman District 6, City of Broussard, Ray Gary

Unopposed races in St. Landry Parish:
Member of School Board District 2, Joyce P. Haynes
Member of School Board District 4, Raymond Cassimere
Member of School Board District 6, Donnie Perron
Member of School Board District 9, "Randy" Wagley
Member of School Board District 12, Albert "Al" Hayes Jr.
Member of School Board District 13, Mary Ellen Donatto
Constable Justice of the Peace District 8, Leon Boudreaux
Mayor Town of Krotz Springs, Carroll Snyder
Mayor Town of Sunset, Charles "Cha Cha" James
Mayor Village of Cankton, Kevin Colligan
Mayor Village of Palmetto, Marx "Sonny" Budden
Chief of Police Town of Krotz Springs, Wanda "Susie" Snyder
Chief of Police Town of Leonville, Joseph Noel III
Chief of Police Town of Port Barre, Deon Boudreaux
Chief of Police Town of Sunset, Luis "Louie" Padilla
Chief of Police Village of Palmetto  (no one qualified)
Alderman at Large City of Eunice, Marion "Nootsie" Sattler
Alderman at Large Town of Sunset, Bernice Richard Smith
Council Member(s) at Large Town of Krotz Springs: Keith Ardoin, John Craig Burghdoff, Nyssa Evans Godwin, Larry John Martinez Jr., Cynthia "Cindy" Stelly
Alderman District 4, Town of Sunset, Whitney Broussard III, Joseph Irving Jr.
Council Member District 1, Town of Washington, Beau M. Wilson
Council Member District 4, Town of Washington, Wilbert Ledet

Unopposed races in St. Martin Parish:
Member of School Board District 1, Steve Fuselier
Member of School Board District 5, Russel Charles Foti
Member of School Board District 10, Mark Hebert
Constable Justice of the Peace Ward 5, Toby James LeGrand Sr.
Chief of Police Village of Parks, Ronald Solarie

Unopposed races in St. Mary Parish:
Member of School Board District 1, Joseph C. Foulcard Jr.
Member of School Board District 2, Sylvia Kay Lockett
Member of School Board District 3, Kenneth E. "Kenny" Alfred
Member of School Board District 4, Pearl Barnes Rack
Member of School Board District 5, Ginger S. Sriffin
Member of School Board District 6, Marilyn P. LaSalle
Member of School Board District 8, Michael "Mike" Taylor
Member of School Board District 11, Roland Herman Verret
Constable Justice of the Peace Ward 2, Sommer N. Francis

Unopposed races in Vermilion Parish:
Member of School Board District A, David Dupuis
Member of School Board District B, "Chris" Gautreaux
Member of School Board District C, Laura LeBeouf
Member of School Board District F, Kibbie P. Pillette Sr.
Mayor Village of Maurice, Wayne Theriot