Sports

May 4, 2013 11:44 PM by AP

LHSAA Outdoor Track and Field State Meet - 4A Results

Class 4A

Girls field events:
Long jump: 1, Jeremica Edwards, Warren Easton, 18-10. 2, Cydney Moreau, Teurlings, 17-6¼. 3, Jasmine Harmon, Northside, 17-2¼. 4,
Marissa Batiste, Plaquemine, 16-7½. 5, Aareion Jackson, Riverdale, 16-5. 6, Victoria Walter, Woodlawn, 16-2¾.
Triple jump: 1, Jasmine Harmon, Northside, 36-2. 2, Taylor King, Acad. of Our Lady, 35-3¼. 3, Logan Johnson, East Jefferson, 35-1¾. 4, Jaycie Jones, South Terrebonne, 34-11¼. 5, Destiny Johnson, Plaquemine, 34-4¼. 6, Kaysha Etienne, Northside, 34-0¾.
High jump: 1, Jeremica Edwards, Warren Easton, 5-2. 2, Destinee Delahoussaye, St. Louis, 5-0. 3, Lauren Parker, Ursuline, 5-0. 4, Katlynn Morris, Huntington, 4-10. 5, Abby Lauterbauch, Benton, 4-8. 6, Destiny Johnson, Plaquemine, 4-8.
Pole vault: 1, Bailey Daigle, Assumption, 12-0. 2, Kimmie Rushford,
DeRidder, 11-0. 3, Brooke Brunet, Vandebilt, 11-0. 4, Taylor Thompson,
Lakeshore, 10-0. 5, Jacqueline Rushford, DeRidder, 10-0. 6, Skylar Taylor, Alexandria, 9-6.
Shot put: 1, Rhea Thompson, St. Louis, 39-8. 2, Michelle Harden, Bastrop, 37-7¾. 3, Tia Youngblood, DeRidder, 36-7¼. 4, Dalisha, Lawrence Neville, 36-2. 5, Darnese Woods, Broadmoor, 35-10½. 6, Tiffany Soto, East Jefferson, 35-3¾.
Discus: 1, Rhea Thompson, St. Louis, 129-6. 2, Jamira Russ, Plaquemine, 128-2. 3, Asia Nelson, Plaquemine, 114-1. 4, Taylor Pippen, Tioga, 110-1. 5, Kristina Hugel, Ursuline, 104-9. 6, Madi Sessions, Benton, 102-4.
Javelin: 1, Jaime Landry, St. Thomas More, 136-0. 2, Sydney Lerille, Vandebilt, 134-10. 3, Drew Chatters, St. Louis, 129-9. 4, Julia
Leblanc, South Terrebonne, 111-6. 5, Kyler Trosclair, Ellender, 110-0. 6. Macy Miller, Teurlings, 105-8.


Boys field events:
Javelin: 1, Kevin Flattmann, Benton, 180-11. 2, Jonathan Miller, East Jefferson, 173-0. 3, Quinlan Carroll, Belle Chasse, 172-4. 4, Josh Stewart, St. Michael, 170-8. 5, Brandon Ducre, Lakeshore, 168-6. 6, Asa Miller, Teurlings, 164-11.
High jump: 1, Aaron Craig, Salmen, 6-6. 2, Aaron Epps, Tioga, 6-6. 3, Paul Quick, East Jefferson, 6-4. 4, Kwame Magee, Northwood-SH, 6-2. 5, Chance Chambers, Huntington, 6-2. 6, (tie) Jalen Frederick, Cecilia, and Christian Miller, Northside, 6-2.
Shot put: 1, Eldrige Washington, Cox, 51-4 ¾. 2, Darien Duhon, Wash-Marion, 50-6. 3, Ernie Filer, Breaux Bridge, 49-2 ¾. 4, Robert Kennedy, Belle Chasse, 49-0 ¾. 5, Adam Ziepke, South Terrebonne, 48-10 ½. 6,
LeAaron Alexander, Benton, 48-5 ¾.
Long jump: 1, Chance Chambers, Huntington, 24-2¾. 2, Da'quan Bellard, Opelousas, 23-6½. 3, Devante Noil, Karr, 23-6. 4, Kevin Lucien, Ellender, 23-1. 5, Joseph Williams, Breaux Bridge, 22-10½. 6, D.J. Chark, Alexandria, 22-7½.
Discus: 1, Robert Kennedy, Belle Chasse, 167-1. 2, Jesse Provost, Teurlings, 149-4. 3, Brandon Ducre, Lakeshore, 145-8. 4, Hunter Deville, West Ouachita, 140-7. 5, LeAaron Alexander, Benton, 136-0. 6, Calan Angelle, Northside, 131-11.
Triple jump: 1, Da'quan Bellard, Opelousas, 45-11½. 2, Aaron Roberson, Huntington, 45-1¾. 3, Malcolm Watkins, Morgan City, 45-1¾. 4, Brandon Wright, Tioga, 44-5¾. 5, Jeremy Wiltz, Cecilia, 44-0½. 6, Kent Selby, Shaw, 43-10¼.
Pole vault: 1, Patrick Watson, Vandebilt, 15-0. 2, Landon Dore, St Louis, 13-6. 3, Dalton Ray, Alexandria, 13-0. 4, Brandon Hollier, Beau Chene, 13-0. 5, Roman Welsh, Tioga, 11-0. 6, Josh Huddleston, West Ouachita, 11-0.

 

»Comments

Top Videos

1 2 3 4

Most Popular