Sports

May 3, 2013 11:49 PM by AP

LHSAA Outdoor Track and Field State Meet - 1A Results

Class 1A
Girls divison

Track events
4x200: 1, Hamilton Christian, (Nique Griffin, Frankie Griffin, Maliyah Franklin, Symonne Texada), 1:47.19. 2, Westminster, 1:47.87. 3, Sacred Heart-VP, 1:49.91. 4, Country Day, 1:52.31. 5, Ouachita Christian, 1:53.03. 6, Plain Dealing, 1:55.10.
1600: 1, Addie Burleigh, Catholic-PC, 5:34.22. 2, Katie Fagan, Country Day, 5:42.49. 3, Kelsie Williams, Merryville, 5:50.01. 4, Camille Reffett, Ouachita Christian, 5:50.97. 5, Kristen Olinde, Catholic-PC, 5:58.72. 6, Elisabeth Hess, Hannan, 6:04.16.
100 hurdles: 1, Darnelia Muse, Kentwood, 15.57. 2, Emily Granger, Oberlin, 15.64. 3, Peyton Cournoyer, Merryville, 17.10. 4, Marckel Thomas, Westminster, 17.33. 5, Kelly Scurria, Delhi Charter, 17.40. 6, Carlyle Wirtz, Ouachita Christian, 17.44.
100: 1, Alexis Milton, Westminster, 12.35. 2, Kaylee Moore, Catholic-PC, 12.35. 3, Madelyn Matt, St. Mary-Natch., 12.42. 4, Raquel Davis, Kentwood, 12.55. 5, Katelyn McMorris, Christian Life, 12.58. 6, Symonne Texada, Hamilton Christian, 12.62.
800: 1, Breanna Elliott, Christian Life, 2:30.29. 2, Ashton Chowns, Ouachita Christian, 2:32.94. 3, Chelsea Fontenot, North Central, 2:34.08. 4, Olivia Fulmer, Catholic-PC, 2:39.99. 5, Alia Stelly, Opelousas Catholic, 2:41.86. 6, Maryanna Branch, Ouachita Christian, 2:42.50.
4x100: 1, Westminster, (Martina Wright, Hydi Kennerson, Ivy Cains, Ronnie Trahan), 51.70. 2, White Castle, 52.11. 3, Haynesville, 52.34. 4, Cedar Creek, 52.45. 5, Ouachita Christian, 52.71. 6, Southern Lab, 53.27.
400: 1, Symonne Texada, Hamilton Christian, 1:01.77. 2, Nique Griffin, Hamilton Christian, 1;01.82. 3, Keionne Octave, East Iberville, 1:03.28. 4, Lauren Poche, Sacred Heart-VP, 1:03.52. 5, Maerys Joseph, Ascension Catholic, 1:05.09. 6, Anna McKoin, Ouachita Christian, 1:06.10.
300 hurdles: 1, Darnelia Muse, Kentwood, 47.39. 2, Hannah Naquin, Hannan, 47.43. 3, Ann Marie Kimble, Cedar Creek, 48.87. 4, Frankie Griffin, Hamilton Christian, 49.11. 5, Breanna Elliott, Christian Life, 50.74. 6, Andrea Cournoyer, Merryville, 51.32.
200: 1, Alexis Milton, Westminster, 25.45. 2, Katherine Broussard, Country Day, 25.60. 3, Tanisha Allen, Oberlin, 25.66. 4, Katelyn McMorris, Christian Life, 25.97. 5, Raquel Davis, Kentwood, 26.13. 6, Daisha Stephens, Logansport, 26.35.
3200: 1, Addie Burleigh, Catholic-PC, 12:18.46. 2, Stephanie Breaux, Ascension Catholic, 12:29.76. 3, Kristen Olinde, Catholic-PC, 12:31.52. 4, Kirsten Landry, Ascension Episcopal, 12:34.42. 5, Breanna Bernard, Ascension Catholic, 12;50.51. 6, Elisabeth Hess, Hannan, 13:25.35.
4x400: 1, Hamilton Christian, (Frankie Griffin, Elizabeth Perez, Symonne Texada, Paris Alexander), 4:15.38. 2, Sacred Heart-VP, 4:17.11. 3, Ouachita Christian, 4:17.70. 4, Country Day, 4:19.30. 5, Westminster, 4:23.64. 6, Ascension Catholic, 4:25.55.

Boys division
Track events
4x200: 1, White Castle, (Tyrie Lang, Robert Franklin, Moses Young, Christopher Major), 1:32.27. 2, Christian Life, 1:32.51. 3, Southern Lab, 1:32.93. 4, Elton, 1:34.03. 5, Pointe Coupee Central, 1:34.69. 6, Oberlin, 1:35.25.
1600: 1, Zach Capello, Ascension Catholic, 4:45.79. 2, Jesse Hood, Ascension Catholic, 4:48.04. 3, Adam Goldberg, Country Day, 4:49.21. 4, Demarcus May, Delhi, 4:57.15. 5, Cole Hebert, St. Edmund, 4:58.30. 6. Monsanto Nelson, Grambling, 4:58.83.
110 hurdles: 1, Maalik Marshall, Southern Lab, 14.66. 2, Caleb Domingue, Christian Life, 15.28. 3, Braden Bristo, Ouachita Christian, 15.34. 4, LaQuinton Washington, Delhi, 15.47. 5, Jacory Jones, White Castle, 15.80. 6, Caleb Bertrand, Elton, 16.09.
100: 1, Joseph Moses, Christian Life, 10.86. 2, Caleb Domingue, Christian Life, 11.04. 3, Ahkeem Henderson, Ouachita Christian, 11.22. 4, Demarius Brass, Delhi Charter, 11.23. 5, Kendall Brandon, Oberlin, 11.29. 6, Trei Criff, Mangham, 11.41.
800: 1, Jesse Hood, Ascension Catholic, 2:05.29. 2, Zach Capello, Ascension Catholic, 2:06.53. 3, Josh Devillier, Westminster, 2:08.25. 4, Jordan Williams, Cedar Creek, 2;08.93. 5, Ben Avery, Hamilton Christian, 2:09.81. 6, Ian Jenkins, St. Martin, 2:10.20.
4x100: 1, Haynesville, (Damarcian McCutchen, James Jackson, Cavontae Critton, Keandre Harris), 44.49. 2, West St. John, 44.58. 3, Southern Lab, 44.63. 4, Christian Life, 44.67. 5, Elton, 45.06. 6, Hamilton Christian, 45.96.
400: 1, Jarvis Layssard, Northwood-Lena, 51.03. 2, Johnathan Staten, Mangham, 51.94. 3, Xavier Bell, Southern Lab, 52.25. 4, Kendrick Ceaser, Basile, 53.13. 5, Ryan Dwyer, Cedar Creek, 53.57. 6, Kody Gamble, Hamilton Christian, 54.32.
300 hurdles: 1, Maalik Marshall, Southern Lab, 39.32. 2, Braden Bristo, Ouachita Christian, 40.63. 3, Ray Henry, Kentwood, 41.63. 4, LaQuinton Washington, Delhi, 42.09. 5, Brent Swann, St. Edmund, 42.30. 6, Derrick Williams, Delhi Charter, 42.62.
200: 1, Joseph Moses, Christian Life, 22.29. 2, Stephan Guidry, Pointe Coupee Central, 22.31. 3, Thomas Gros, Ascension Catholic, 22.33. 4, Kendall Brandon, Oberlin, 22.65. 5, Johnathan Staten, Mangham, 23.12. 6, Delfontay Powell, Pointe Coupee Central, 23.58.
3200: 1, Zach Capello, Ascension Catholic, 10:23.38. 2, Clayton O'Callaghan, Catholic-PC, 10:27.13. 3, Mosanto Nelson, Grambling, 10:27.64. 4, Adam Goldberg, Country Day, 10:30.04. 5, Trey Capello, Ascension Catholic, 10:50.28. 6, Scott Maggio, St. Mary-Natch., 11:02.95.
4x400: 1, Southern Lab, (Marquise Ricard, Xavier Bell, Maalik Marshall, Curtlan Williams), 3:33.09. 2, Country Day, 3:34.41. 3, Elton, 3:34.95. 4, Vermilion Catholic, 3:36.43. 5, Northwood-Lena, 3:39.46. 6, Delhi, 3:40.17.

 


Class 1A
Girls Division

Field events
Long jump: 1, Nique Griffin, Hamilton Christian, 18-1¾. 2, Raquel Davis, Kentwood, 15-11. 3, Maryanna Branch, Ouachita Christian, 15-9. 4, Katelyn McMorris, Christian Life, 15-8. 5, Jordan Brown, Ascension Catholic, 15-7¼. 6, Kinslie Denette, Basile, 15-3¾.
Triple jump: 1, Dennisha Chambers, Plain Dealing, 37-2½. 2, Carlyle Wirtz, Ouachita Christian, 34-1¼. 3, Nykedria Pool, Kentwood, 33-6½. 4, Laura Lee, Ascension Episcopal, 32-5½. 5, Peyton Cournoyer, Merryville, 32-5. 6, Jada Fontenot, St. Edmund, 31-11½.
High jump: 1, Jasmine White, Logansport, 5-6. 2, Meo Knight, Central Catholic, 5-6. 3, Hanna Lutrick, Ouachita Christian, 5-2. 4, Sydney Dean, Opelousas Catholic, 5-2. 5, Frankie Griffin, Hamilton Christian, 5-0. 6, Hannah Naquin, Hannan, 5-0.
Pole vault: 1, Emily Waguespack, Westminster, 10-6. 2, Maddie Guidry, St. Martin, 10-0. 3, Kaeli Miller, Ouachita Christian, 9-6. 4, Elizabeth Holman, Country Day, 9-0. 5, Bailey Broussard, Vermilion Catholic, 8-6. 6, Meghan Albarez, Westminster, 8-6.
Shot put: 1, Cortlyn Ventress, Westminster, 36-7. 2, Kandys Jones, Mangham, 35-2¾. 3, Ja'Cinda Carter, Merryville, 33-3½. 4, Jalacia Mills, East Iberville, 32-4½. 5, Rebecca Pearce, False River, 32-3¾. 6, Alexis Collins, Delhi, 30-8.
Discus: 1, Blair Bennett, Cedar Creek, 100-4. 2, Anna Mulhern, Ouachita Christian, 97-2. 3, Sydney Martin, North Central, 91-10. 4, Ja'Cinda Carter, Merryville, 89-4. 5, Ashley Fuselier, Hamilton Christian, 89-1. 6, Keri Yarbrough, St. John, 82-7.
Javelin: 1, Kelsey Frank, Oberlin, 129-2. 2, Morgan Verrette, Merryville, 122-1. 3, Camille Lot, St. Mary-Natchitoches, 117-11. 4, Hillary May, Westminster, 116-3. 5, Marissa Waguespack, Country Day, 107-9. 6, Sadie Robertson, Ouachita Christian, 104-11.

Boys division
Field events
Long jump: 1, Robert Franklin, White Castle, 22-0. 2, Brent Swann, St. Edmund, 21-10. 3, Deaumante Johnson, Plain Dealing, 21-6½. 4, Quan Scott, West St. John, 21-5½. 5, Marquise Ricard, Southern Lab, 21-5. 6, Kirkland Banks, Hamilton Christian, 21-0¼.
Triple jump: 1, Marquise Ricard, Southern Lab, 47-6¾. 2, Robert Franklin, White Castle, 45-5¾. 3, Chaiziere Malbrue, Westminster, 43-6½. 4, Demarius Brass, Delhi Charter, 42-5. 5, Deaumante Johnson, Plain Dealing, 41-2½. 6, Stephan Guidry, Pointe Coupee Central, 40-7½.
High jump: 1, Marquise Ricard, Southern Lab, 6-4. 2, Frank Thomas, St. Martin, 6-2. 3, Del Kingsby, Haynesville, 6-0. 4, Deante Tate, Kentwood, 6-0. 5, Carderrick Johnson, Plain Dealing, 6-0. 6, Jarvis McDowell, Delhi, 6-0.
Pole vault: 1, Caleb Bertrand, Elton, 16-1. 2, Matt Wilson, Vermilion Catholic, 14-6. 3, Braden Bristo, Ouachita Christian, 13-6. 4, Landen Lyons, St. Edmund, 12-0. 5, Maverick Wilhite, Ouachita Christian, 11-6. 6, Chase Murphy, Cedar Creek, 10-6.
Javelin: 1, Braden Bristo, Ouachita Christian, 178-7. 2, Kyle Zenon, Vermilion Catholic, 171-7. 3, Kade Naquin, Hanson, 168-5. 4, Hayden Marze, Westminster, 166-8. 5, Thomas Gros, Ascension Catholic, 159-5. 6, Jack Jenkins, St. Martin, 150-4.
Shot put: 1, Kyle Zenon, Vermilion Catholic, 51-4¼. 2, Micah Dye, Ouachita Christian, 50-1¼. 3, Braylon Dailey, EastIberville, 45-4¾. 4, Raphael Washington, Delhi, 44-6. 5, Torandon Watson, Kentwood, 44-5½. 6, Braxton Cessac, Vermilion Catholic, 42-4¼.
Discus: 1, Kyle Zenon, Vermilion Catholic, 143-10. 2, Micah Dye, Ouachita Christian, 138-1. 3, Kendrick Jackson, Haynesville, 133-8. 4, Hugh Reily, Country Day, 133-5. 5, Paul Veazay, Vermilion Catholic, 131-0. 6, Randy Bentley, Ouachita Christian, 120-11.

 

»Comments

Top Videos

1 2 3 4

Most Popular